V Mövzu:
Fəal dərsin mərhələləri
Müasir dərsin 7 mərhələsi vardır. Bu mərhələlər aşağıdakı kimidir:
Fəal dərsin mərhələləri
Müasir dərsin 7 mərhələsi vardır. Bu mərhələlər aşağıdakı kimidir:
Fəal dərsin mərhələləri
|
Hər bir mərhələnin nəticəsi
|
1. Motivasiya(Problemin
qoyuluşu, fərziyyələrin irəli sürülməsi, tədqiqat sualının verilməsi)
|
Fərziyyələr və tədqiqat sualı
|
2. Tədqiqatın aparılması(fərziyyələri yoxlamaq və tədqiqat sualına cavab tapmaq üçün
faktların axtarılması)
|
Tədqiqat işi, yeni faktlar
|
3. İnformasiya mübadiləsi(alınmış informasiyanın və öz tədqiqatlarının təqdimatı)
|
Müzakirə üçün yeni informasiya
|
4. İnformasiyanın müzakirəsi və təşkili(informasiyanın müzakirəsi, müxtəlif faktlar arasında əlaqənin tapılması,
onların təsnifatı)
|
Sistemləşdirilmiş informasiya
|
5. Nəticələr və ümumiləşdirmə(ümumiləşdirmə və onların fərziyyələrlə müqayisəsi, onların təstiq və
ya təkzib edilməsi haqqında nəticə, tədqiqat sualına cavab)
|
Yeni bilgilər(ümumiləşdirmə)
|
6. Yaradıcı tətbiqetmə(yeni şəraitdə təqdimetmə, praktiki məsələlərin həlli)
|
Təcrübə və biliklərin tətbiqi yollarının
dərk edilməsi
|
7. Qiymətləndirmə və refleksiya(şəxsi fəaliyyətin inikası və qiymətləndirilməsi, istənilən mərhələdə
keçirilə bilər).
|
Özünüqiymətləndirmə vərdişləri, təlim
fəaliyyəti qaydalarının mənimsənilməsi, müstəqil təlim vərdişləri
|
Fəal dərsin quruluşu tədqiqat prosesinin mərhələlərini xatırladır (təlim prosesinin mərkəzi tədqiqatdır), ənənəvi dərs illüstrativ-izahedici xarakter daşıyır (təlim prosesinin mərkəzi - mühazirədir).
Ənənəvi
dərsdə yeni məlumatlar dərsin əvvəlində müəllim tərəfindən şagirdə çatdırıldığı
halda, fəal dərsdə bu məlumatlar dərsin axırında şagirdin özü vasitəsi ilə
(tədqiqat nəticəsində) əldə edilir.
Hər iki dərsdə tətbiq etmə mərhələsi axırda
olur, lakin fəal dərsdə bu mərhələ daha yaradıcı xarakter daşıyır.
Fəal
dərsin fərqli mərhələlərindən biri – refleksiya mərhələsidir. Refleksiyanın
nəticəsində şagird öz tədqiqat fəaliyyətinin əsas mərhələlərini dərk etmiş
olur.
Motivasiya-Hər hansı bir fəaliyyətin mexanizmini işə salan sövqedici qüvvədir.
Motivasiya-dərsin başlanğıc mərhələsidir.
Fəal dərsdə motivasiya dərsin vacib komponentidir -təfəkkür prosesini hərəkətə gətirən və şagirdlərin idrak fəallığına təkan verən prosesdir.
Motivasiya qismində ortaya gətirilmiş problemin həlli tələbatı çıxış edir.
Müəllim motivasiyanı düz qurubsa, onun dərsin 50 %-i daha yerinə yetirilmiş sayıla bilər.
Motivasiya-Hər hansı bir fəaliyyətin mexanizmini işə salan sövqedici qüvvədir.
Motivasiya-dərsin başlanğıc mərhələsidir.
Fəal dərsdə motivasiya dərsin vacib komponentidir -təfəkkür prosesini hərəkətə gətirən və şagirdlərin idrak fəallığına təkan verən prosesdir.
Motivasiya qismində ortaya gətirilmiş problemin həlli tələbatı çıxış edir.
Müəllim motivasiyanı düz qurubsa, onun dərsin 50 %-i daha yerinə yetirilmiş sayıla bilər.
Motivasiyanın
yaradılması yolları
1. Rəmzi (simvolik) materialın şərhi
2. Sual verməyə həvəsləndirmə.
2. Sual verməyə həvəsləndirmə.
3. Problemin müxtəlif yollarla həll
edilməsi
Motivasiyaları qiymətləndirmək üçün
meyarlar:
Motivasiyanın
məqsədəuyğunluğu,
Motivasiya nəticəsində problemin və müxtəlif
fərziyyələrin yaranması,
Motivasiyanın yığcamlığı - qısa vaxt ərzində həyata keçirilməsi,
Onun hazırlanmasına müəllimin az vaxt və qüvvə
sərf etməsi,
Uşaqlar tərəfindən orta çətinliklə dərk edilməsi (onların yaş və bilik səviyyəsinin nəzərə
alınması)
Motivasiya
mərhələsi hansı hissələrdən ibarətdir?
Problemi qoymaq üçün sual və ya tapşırıq verilir – yönəldici suallar təklif olunur– tədqiqat sualı çıxarılır– fərziyyələr irəli sürülür.
Motivasiya: onun quruluşu prinsipləri
Problemi qoymaq üçün sual və ya tapşırıq verilir – yönəldici suallar təklif olunur– tədqiqat sualı çıxarılır– fərziyyələr irəli sürülür.
Motivasiya: onun quruluşu prinsipləri
Motivasiya
2 əsas prinsip əsasında qurulur:
Problemlilik məqsədyönlülük.
Motivasiya
dərsin təlim nəticələri ilə uzlaşmalıdır. Motivasiyanı qurmamışdan əvvəl “Alt-standartlar”, sonra isə “Dərsin
təlim nəticələri” müəyyən olunmalıdır. Tədqiqat sualı motivasiyanın
nəticəsində yaranır.
Motivasiya
qısa və mərhələli ola bilər.Qısa motivasiya yalnız bir tədqiqat sualından ibarət ola bilər. Mərhələli motivasiya 2
mərhələdən ibarət ola bilər.
Yönəldici
suallar, tapşırıqlar təlim nəticələrinə
yönəldilir; dərsin başlanmasını təşkil edir (1- 3 sual və ya tapşırıq ola
bilər).
Tədqiqat sualı
-əldə olunacaq bilik və bacarığı əks etdirən təlim nəticəsi. Adətən,
bir sualdan ibarət olur, motivasiya
mərhələsində deyilən fikirlər və irəli sürülən fərziyyələr əsasında
formalaşdırılır. Dərsin sonunda onlara qayıtmaq vacibdir.
Tədqiqat sualının funksiyası və rolu:
Tədqiqat sualının funksiyası və rolu:
Tədqiqat sualı dəqiq, lakonik, dərsin məqsədinə
uyğun olmalıdır.
Tədqiqat sualı
şağırdləri tədqiqata sövq etməli, onlarda idrak fəallığı yaratmalıdır.
2. Tədqiqatın aparılması:
Bu zaman yeni faktların öyrənilməsi və bu suallara cavabların tapılması gedişində düşünmək və yeni bilgiləri kəşf etmək üçün münasib şərait yaranır.
2. Tədqiqatın aparılması:
Bu zaman yeni faktların öyrənilməsi və bu suallara cavabların tapılması gedişində düşünmək və yeni bilgiləri kəşf etmək üçün münasib şərait yaranır.
Tədqiqatın aparılması zamanı müəllim
aşağıdakı bilik, bacarıq və vərdişlərə malik olmalıdır:
İş vərəqi – fəal (interaktiv) təlim zamanı istifadə olunan və şagirdlərin tədqiqat işini təşkil edən vasitədir. Kiçik qruplara verilən problem və onun həllinin nəticələri iş vərəqində əks olunur.
İş vərəqlərinə verilən tələblər:
1. cəlbedici
və məzmunlu olmalıdır; 2. məqsəd aydın,
sual konkret olmalıdır;
3. uşaqların səviyyəsinə uyğun gəlməlidir; 4. dərsin məqsədinə uyğun olmalıdır.
İş vərəqlərinin hazırlanması üçün nəyi nəzərdə tutmaq lazımdır?
İş vərəqlərinin hazırlanması üçün nəyi nəzərdə tutmaq lazımdır?
Tapşırığın
həcmini, Sualların miqdarını Sualların növlərini Tərtibetmə qaydalarını
-Dərsdə hər mərhələnin öz
xüsusiyyətləri var. Onları nəzərə alaraq müəllim dərsi düzgün təşkil edə bilər.
Burada
ev tapşırıqlarının əsas funksiyası şagirdlərin biliklərinin genişləndirilməsidir (yeni şəraitdə istifadəsi, yeni məlumatın
digər biliklərlə əlaqələndirilməsi).
Bu
mərhələləri düzgün planlaşdırmaq və təşkil etmək üçün müəllimə fasilitasiya
(fəal dinləmə, sual vermə, empatiya, təşkilatı bacarıqları və s.), qazanılmış biliklər
arasında əlaqə yaratmaq, ümümiləşdirmək, yaradıcı olmaq və digər
bacarıqlar lazımdır.
0 yorum:
Yorum Gönder