Ümid edirəm sizə istiqamət verəcəkdir, oğurlamağa cəhd etməyin.😏😄 Çünki, NÖMRƏ 1 Tədris Mərkəzinin dəstəyi ilə işıq üzü görən Mircavid Əhmədlə birlikdə həmmüəllifi olduğum TƏHSİLDƏ YENİLİKLƏRİ ÖYRƏNƏK, ÖYRƏDƏK, İNKİŞAF EDƏK! adlı vəsaitimizdə artıq nəşr edilib.
Müəllim(lər):
|
Bayramova
Leyla
|
||||
Fənin adı:
|
Azərbaycan
Tarixi
|
||||
Dərsin adı:
|
Əmək alətləri
necə yarandı?
|
||||
Sinif
səviyyəsi(ləri):
|
V sinif
|
||||
İnteqasiya
olunan fənlər:
|
Həyat bilgisi,
Ümumi Tarix, Texnologiya, İnformatika
|
||||
Təlim
nəticələri, standartları və məqsədinizi qeyd edin.
|
Şagirdlər illüstrasiya, şəkil, sənədli materiallardan istifadə edərək
tədqiqat aparacaqlar. Həmiçinin, onlar öyrənmiş olduqları məlumatları təsvir
edəcəklər. Şagirdlər qədim dövrdə insanların necə yaşamasını, hansı dövrlərdə
əmək alətlərindən istifadəyə başlamaları və onlardan istifadə etmələrini
təsvir edəcəklər. Eləcə də şagirdlər qədim əmək alətlərinin insanların
həyatındakı əhəmiyyətini, əmək alətlərinin insanların həyat tərzində hansı
dəyişilikliklərə səbəb olduğunu təsvir edəcəklər.
Mövzunun tədrisi zamanı həyati bacarıqlara əsaslanan bir dərs
şagirdlərin yaddaşında iz buraxacaqdır. Çünki onlar əmək alətlərini öz
ailələri nümunəsində təsvir edəcəklər.
Tədris zamanı Həyat bilgisi , Ümumi tarix və Texnologiya, İnformatika fənninə
inteqrasiya ediləcək.
|
||||
Dərs mühiti:
Dərs
hansı mühitdə baş verəcək? (mövzu ilə bağlı sinifdaxili və ya sinifdənxaric fəaliyyətlər)
|
Dərs sinif mühitində baş verəcək. Bu mövzunun tədrisi zamanı sinif
otağına muzeydən götürülmüş əmək alətləri, əyani vəsaitlər gətiriləcək.
Youtube-den
götürülmüş Evrim videosu şagirdlərə
göstəriləcək və şagirdlərə onların
idrak fəallığını artırmaq üçün suallar ünvanlanacaq. Bu suallar aşağıdakı şəkildə olacaqdır.
·
Evinizdə valideyinləriniz iş görərkən nələrdən
istifadə edirlər?
·
Məsələn həyəti qazarkən?
·
Ağacı kəsərkən?
·
Bu istifadə edilən əşyaları ümumi necə
adlandırmaq olar?
·
Sizin fikrinizcə qədim dövrdə insanlar belə
alətlərdən istifadə edə bilərdilər?
·
Edirdilərsə onlar hansı formada olurdu və nədən
hazırlanırdı?
Şagirdlərdən
fərziyyələr alındıqdan sonra şagirdlərə əmək alətləri haqqında, onların ilk
dəfə necə yaranması və insanların həyatında rolu barədə qısaca diskussiya
istiqamətli izah verəcəm.
Daha sonra
şagirdlər istifadə edə biləcəkləri mənbələrlə, kitab və ya digər illüstrasiya
və mənbələrlə tanış olacaqlar. Bundan sonra isə onlar üçün verilmiş olan
məqsədyönümlü tapşırıqları icra edəcəklər. Yekun olaraq isə bütün icra
edilmiş tapşırıqlar ümumiləşdirilərək müasir dövr əmək alətləri ilə müqayisə
ediləcək. Onların həyatımızdakı rolu təsvir ediləcəkdir
|
||||
Şagirdin tapşırığı
Şagirdlər
dərs zamanı mövzu ilə bağlı hansı real problemləri həll edəcəklər? Şagirdlər nəzərdə tutulmuş hansı
məhsulları hazırlayıb təqdim edəcəklər? Şagirdlərin işindən digər
şagirdlər necə faydalanacaq? (Şagird auditoriyasına yazın)
|
|||||
Şagirdlər istifadə etdikləri mənbələrin köməyi
ilə, eləcə də əmək alətləri haqqındakı bilgilərinə əsaslanaraq tapşırıqlar icra
edəcəklər. Əmək alətləri nümunəsində şagirdlərə verilmiş olan detallardan
istifadə etməklə onlar əmək alətləri hazırlayacaq. Həmin əmək alətlərini
təsvir edərək haqqında danışacaqlar. (Təqdim edəcəklər). Bu tapşırıqlarda onlar əmək alətlərini
təhlil edəcəklər və onları ailələri nümunəsində təsvir edəcəklər. Şagirdlər
əmək alətləri haqqında araşdırma apararkən, həm qədim əmək alətləri ilə tanış
olacaq həm də onların dövrlərə müvafiq olaraq insanların həyatındakı rolunu
müəyyənləşdirmiş olacaqlar.
Qruplar bir biriləri
ilə əməkdaşlıq edərək və müzakirə
əsasında onlar üçün yeni olan əmək alətlərini öyrəndikdən sonra bütün
tapşırıqlar bütün qruplar tərəfindən icra ediləcək. Qrup işi zamanı şagirdlər nəinki informasiyaya
malik olurlar, həmçinin onlar əməkdaşlıq və vaxtdan ümumi olaraq tez müddətdə
istifadə bacarığına da yiyələnəcəklər. Bununla yanaşı şagirdlər qədim əmək
alətlərini hazırlamağı onun qrafiki təsvirini öyrənməklə yanaşı öz əmək
alətlərini təqdim etmə bacarığına yiyələnmiş olacaqlar.
Onlar mis və tunc metalların xüsusiyyətlərini,
onlardan daha əlverişli olan metaldan istifadəni, ondan əmək alətinin
hazırlanmasını və onun insan üçün nə dərəcədə əhəmiyyətli olduğunu araşdırmış
olacaqlar. Qədim əmək alətlərindən toxa, xış, ox, kaman və digər daş kobud
alətlərdən istifadəni təhlil edərək nəticə əldə edəcəklər.
|
|||||
Qiymətləndirmə
Planı və Resurslar:
Dərsdə
istifadə edəcəyiniz öz qiymətləndirmə planınızı təsvir edin. Şagirdlərin
fəaliyyətinin qiymətləndirilməsində istifadə edəcəyiniz summativ, formativ qiymətləndirmə meyarlarını, üsul,
vasitələri göstərin.
|
|||||
Qiymətləndirilmə
zamanı müşahidə üsulundan və müşahidə vərəqlərindən istifadə ediləcəkdir.
·
Qrup və fərdi
qiymətləndirilmə keçiriləcək
·
Qrup
qiymətləndirilməsi zamanı meyar cədvəlindən istifadə ediləcək
·
Fərdi
qiymətləndirimə zaman rubrik səviyyələrindən istifadə ediləcəkdir
Bu meyar cədvəlləri səhifənin sonunda verilmişdir.
|
|||||
Azərbaycan
tarixi standartları
1.2.2. İllüstrasiya, şəkil və sənədli
materiallardan istifadə edərək tarixi tədqiqat aparır
1.3.1 İnsanların həyat tərzindəki
dəyişiklikləri öz ailəsi nümunəsində təsvir edir.
2.1.1 İnsan və cəmiyyətin həyatı üçün
əlverişli təbii amilləri təsvir edir.
Ümumi Tarix
standartları –VI sinif
2.1.1. Ən qədim insan məskənlərinin, ilk
sivilizasiyaların, dövlətlərin yaranması və inkişaf amillərini izah edir.
2.1.2. Təbii-coğrafi şəraiti əks etdirən xəritə əsasında
hadisələrin baş verdiyi tarixi məkanı təsvir edir.
Həyat bilgisi
–III sinif
4.2.1. Məişətdə istifadə olunan qaz və elektrik avadanlıqlarından,
habelə alışdırıcı, deşici və kəsici alətlərdən təhlükəsiz istifadə qaydalarını
sadalayır.
Texnologiya –II sinif
4.1.2. Hazırlanacaq məmulatın təsvirini çəkir.
2.1.3. Məişət
texnikalarını bir-birindən fərqləndirir.
2.1.3. Məişət texnikalarından istifadə qaydalarını
izah edir.
1.3.6. Hazırladığı məmulatı (məmulatları)
təqdim edir.
1.3.2. Detalları birləşdirməklə
müxtəlif məmulat (məmulatlar) hazırlayır.
İnformatika
3.3.2. İnternetdə sadə
iş bacarıqları nümayiş etdirir. (V sinif) bu standartla
inteqrasiya edə bilərlər.
|
|||||
Dərs
proseduru
Şagirdlərə
(qrup, cütlər, fərdi) verilən
tapşırıqlar, tapşırıqları təkmilləşdirmək üçün müəllimlərə veriləcək
tövsiyyələr , istifadə ediləcək
texnalogiya və ya proqramları göstərin.
|
|||||
Şagirdin
təlimatları (şagird auditoriyasına yazın)
|
Müəllim tövsiyələri
(müəllim auditoriyasına yazın)
|
İstifadə
ediləcək texnologiya (müəllim auditoriyasına yazın)
|
|||
< Şagirdin
təlimatlarını daxil edin>
Sinifdə
şagirdlər 4 qrupa bölünür və onlara qruplarda işləmələri üçün 20 dəqiqə vaxt
veriləcək.
|
<Təlimatları/tövsiyələri
daxil edin>
|
<Texnologiyanı
daxil edin>
Müxtəlif resurslardan
istifadə ediləcək, dərslik və mənbələrlə yanaşı, istifadə ediləcək, işin
icrasında kömək edə biləcək alət tipli təchizatlardan istifadə olunacaq.
Şagirdlərdə
motivasiyanı yaratmaq üçün video material nümyaiş ediləcək.
|
|||
I qrupa- Dərsliyinizdən və sizə təqdim edilən mənbələrdən istifadə edərək mis və tunc metallar
haqqında məlumat toplayın Alətlərin. xüsusiyyətlərini və onların insanların
həyatı üçün əhəmiyyətini təsvir edin. Təsvirinizi yazılı formada təqdim
etməklə yanaşı bu təsviri qrafik olaraq çəkin.
Hazırlamş olduğunuz işlərin təqdimatını
edəcəksiniz
|
Şagirdlərə
istifadə etməli olduqları mənbələr və illüstrasiyalar təqdim ediləcək.
İstifadə qaydası qısa izah ediləcək.
|
Şagirdlərə
dərslik və mənbələr təqdim ediləcək. Muzeydən gətirilmiş alətlər təqdim
ediləcək. Onlara alətləri təsvir edə bilmələri üçün flip çart və markerlə
veriləcəkdir. Əldə etmiş olduqları informasiyalar daxil etmək üçün iş
vərəqləri veriləcəkdir.
|
|||
II qrupa- Toxa və xışa məxsus olan xüsusiyyətləri araşdrıma tapşırığı
verilir. Eyni zamanda onlara hazır detallardan istifadə etməklə əmək
alətlərini hazırlamaqları tapşırılır.
Hazırlamış olduqları əmək alətlərini yazılı və
məhsul formasında təqdim edəcəklər.
|
Şagirdlərə
istifadə etməli olduqları detallar təqdim ediləcək . Və qısa təlimat
veriləcək ki, bu detalallarla işləmə prosesi uzun müddət aparmasın.
Həmçinin
muzeydən gətirilmiş olan alətlər şagirdlərə təqdim ediləcək ki, təsvir zamanı
ondan yararlanmış olsunlar
|
Şagirdlərə
muzeydən gətirilmiş olan toxa və xış alətləri təqdim ediləcək. Həmçinin onlar məhsulu hazırlamaqları üçün detallar və alətlərlə təmin
ediləcəklər
|
|||
III qrupa –Dərslik və onlara təqdim edilmiş resurslardan istifadə
etməklə, Ox və kaman, toxa, xışdan
istifadə edərək insanlar hansı işləri görürdülər?
Bu istiqamətdə araşdırma aparmaları tapşırılır.
Araşdırma bitdikdən sonra isə onlar hazır detallardan ox və kaman hazırlayaraq təqdim edəcəklər.
|
Muzeydən əmək alətlərinin və
qədim “azıxantropun” maketinin şagirdlərə təqdim edilməsi üçün muzey rəhbərliyinə icazə məktubu
göndəriləcək.
|
Əlavə
mənbələrlə yanaşı, ox və kaman hazırlaya bilmələri üçün onlara müxtəlif detallar
təqdim ediləcək.
Müraciət üçün
e-poçt və kağız formatında məktub göndəriləcək.
|
|||
IV qrupa- Daş alətlərdən istifadə və onların qədim insanların həyatındakı
rolunu araşdırmaları, bu alətlərdən istifadə etmə qaydaları tərtib etmələri
və onu izah etmələri tapşırılır.
Hazırlamış olduğunuz istifadə qaydalarını tərtib
edəcəklər.
Təqdim edəcəksiniz.
|
Şagirdlərə
çaxmaq daşlar və eləcə də kəsici daş alətlər təqdim ediləcəkdir ki, bu
alətləri təsvir edə bilsinlər.
|
Mənbələr və
daş alətlər, həmçinin istifadə qaydalarını
qeyd etmələri üçün onlara flip çart və markerlər təqdim ediləcəkdir.
|
|||
Təqdimata
hazır olun. Hazırladığınız işləri təsvir edərək nümayiş etdirəcəksiniz.
İstənilən qrup işinin təqdimatı edilən zaman bu müasir dövrün alətləri ilə
qarşılıqlı formada həyata keçirilsin.
Hazırlamış
olduğunuz işlər rayonda sərgi təşkil edildiyi zaman nümayiş oluncaqdır.
|
Təqdim
olunmuş işlərin nümayişi fən srəgisi günü rayon tədbirinə çıxarılcaqdır.
İşləri hazırlayan şagirdlər sərgidə əmək alətləri haqqında məlumat
verəcəklər.
Şagird
təqdimatları flip çartlarda təqdim olunacaqdır.
|
||||
Dərsin təsviri:
Dərsə
başlayarkən ilk əvvəl davamiyyət yoxlanılacaq. Davamiyyəti yoxlamaq üçün
üzərində şagirdlərin adları yazılmış olan. Rəngli stikerlərdən istifadə
ediləcək. Rəngli stikerlər pazl formasında hazırlanmışdır. Üzərində
şagirdlərin adları, arxasında isə dövrlərin adları olacaq. Paleolit, Mezolit,
Neolit, Enenolit
Şagirdlər
adlarını götürdükdən sonra müəyyən etmiş olacam ki, hansı şagird dərsdə
iştirak etmir. Bununla yanaşı şagirdlər eyni rəngli stikerləri götürüb eyni
partada əyləşəcəklər. Beləliklə şagirdlər stikerlərdən pazlları düzəldib qrup
adlarını müəyyən edəcəklər.
·
Daha sonra
şagirdlər üçün “Evrim” videosu 3 dəqiqəlik nümyiş etdiriləcək. Bunun üçün
aşağıda göstərilmiş olan youtube- linkindən istifadə ediləcək. Video nümayiş
edildikdən sonra şagirdlərə suallar ünvalanlanacaq. Evinizdə valideyinləriniz iş
görərkən nələrdən istifadə edirlər?
·
Məsələn
həyəti qazarkən?
·
Ağacı
kəsərkən?
·
Bu istifadə
edilən əşyaları ümumi necə adlandırmaq olar?
·
Sizin
fikrinizcə qədim dövrdə insanlar belə alətlərdən istifadə edə bilərdilər?
·
Edirdilərsə
onlar hansı formada olurdu və nədən hazırlanırdı?
Sonra
şagirdlərin fərziyyələri lövhədə qeyd edilərək ümumiləşdiriləcək. Bundan
sonra isə, şagirdlərə əmək alətlərinin yarandığı tarixi dövrlər haqqında və
əmək alətləri haqqında qısa izah veriləcək. Bundan sonra şagirdlər istifadə
etməli və məlumat əldə etməli olduqları mənbələrlə tanış olacaqlar və onlar
üçün verilmiş olan tapşırıqları yerinə yetirəcəklər. Bunun üçün onlara 20
dəqiqə vaxt veriləcək. Tapşırıqların icrası bitdikdən sonra isə isə şagirdlər
hazırlamış olduqları işlərin təqdimatını edəcəklər. Müzakirə ediləcək
sualllar veriləcək və ümumiləşdirmə aparılacaq. Bütün şagirdlər təqdimat
etdikdən sonra onlar bir birləri ilə mübadilə prosesini həyata keçirəcəklər.
Mübadilə yaradıcı tətbiqetmə mrəhələsində olacaq.
Şagirdlər bir
birlərindən hazırlamış olduqları əmək alətlərini mübadilə edəcəklər.
(alqı-satqı əvəz edən dəyişmə) mübadilə zamanı dəyişdirdikləri məhsulu “tərif
etməklə” (haqqında olan xüsusiyyətləri və əhəmiyyəni, keyfiyyətini
sadalamaqla) mübadiləni həyata
keçirəcəklər.
Nəticə əldə ediləcək
və hazır məhsullar sərgi üçün toplanacaq.
Müəllim
şagirdlərin qiymətləndirilməsini təşkil edəcək.
Qiymətləndirilmə səhifənin sonunda verilmişdir.
|
|||||
Resurslar
Bu dərsdə istifadə olunacaq matriallar,
resursalar, avadnlıqlar linkilər və.s gostərin.
|
|||||
Materiallar
(kitab, filipçart, rəngli kağızlar və.s):
Flip
çart, marker, mismar, çəkic,
Taxta,
daşlar, detallar, ip, elastik çubuqlar, kəsici bıçaq.
|
Texnologiya:
İKT,
proyektor,
Lövhə
|
https://az.wikipedia.org/wiki/Paleolit
|
Digər:
Muzeydən götürülmüş,
“azıxantrop”un maketi və əmək alətləri nümunələri
Əmək alətləri
hazırlamaq üçün detallar
Əyani vəsaitlər.
Kitab
İllüstrasiyalar
İş vərəqləri
|
||
Çok pisdi
YanıtlaSilAnlayışı olmayan adam üçün hər şey pisdir. Sizi qınamıram)
YanıtlaSilGedin öyrənin ehtiyacınız var